10 redenen waarom hulp vragen zo moeilijk is; Ik wil dit niet meer!

Halverwege mijn werkdag zie ik dat ik 3x gebeld ben door dezelfde persoon. Ik blader nog even verder en wordt dan weer door haar gebeld. “hey Sonja, Ja sorry hoor dat ik zo vaak gebeld heb maar ik wil en kan dit NIET meer, ik trek dit niet en mijn man ook niet! Kan je me alsjeblieft helpen?”

Al een paar keer eerder heb ik met deze vrouw gesproken over haar verleden, die geen schoonheidsprijs wint. Eenmaal uit deze relatie gestapt kreeg ze na een tijd weer een nieuwe relatie. Met deze man is ze nu ongeveer 7 jaar samen.

De laatste tijd merkt ze dat het verleden steeds meer aanwezig is. Niet alleen zij heeft hier last van maar ook haar partner merkt dit. Kribbig, chagrijnig, boosheid maar ook paniekaanvallen zijn aan de orde van de dag. Ze komt steeds minder vaak het huis uit en ligt het liefst, veilig op haar bed.

Hulp zoeken betekent zwakte

Hier in Nederland moet je wel heel veel mankeren om eindelijk mentale hulp te zoeken. Als je hier over praat wordt dit helaas nog steeds gezien als een zwakte. Waarom is dit eigenlijk?

Juist door hulp te aanvaarden wordt je beter, sterker en zie je dingen in een ander perspectief toch? Gelukkig verandert dit beeld de laatste jaren maar lopen hierop nog steeds ver achter op landen om ons heen.

Iedereen zal dit beamen en toch denken we vaak “eerst zelf proberen….”. Dit is ons ook zo geleerd door onze ouders; eerst zelf proberen en als het niet lukt kom ik je helpen… Ik heb dit zo vaak tegen mijn kinderen gezegd 😊

Zelf proberen is goed zodat je kan ontwikkelen maar wanneer besluit je dat je hulp nodig hebt?

10 redenen waarom hulp vragen zo moeilijk is?

Je wil natuurlijk niet overkomen als iemand die niet zelfstandig is, dat zou een teken van zwakte kunnen zijn. Je wilt sterk blijven en alles zelf blijven doen. Maar wanneer dit niet (meer) mogelijk is, kan dit juist meer kwaad doen als goed.

1: Ik kan dit zelf

Waarom zou ik om hulp vragen? Ik heb het altijd zelf gedaan. Om hulp vragen is moeilijk wanneer je het zelf eigenlijk niet meer kunt. De reden dat je nu hulp nodig hebt, is omdat het niet meer gaat als voorheen.

2: Ik zie het als zwakte

Om hulp vragen is voor de meeste mensen al moeilijk, helemaal als je het als een zwakte ziet.  

Want wanneer je om hulp vraagt, is dit een teken dat je zwak bent, toch? Het is juist een teken van kracht dat je een ander durft te vragen om te helpen wanneer het zelf niet lukt. Zo overbelast je jezelf niet en kun je je rust pakken en aansterken.

3: Als ik het zelf doe leer ik het meest

Dit is een logische gedachte maar niet persé de beste manier. Natuurlijk kun je leren van jouw manier, maar misschien heeft een ander een manier die beter, sneller of slimmer werkt.

4: Ik wil een ander er niet mee lastig vallen

De ander heeft tenslotte ook zijn / haar eigen struggels. Ze hebben het al zwaar genoeg. Ze zadelen jouw toch ook niet op met hun probleem? Toch willen jouw vrienden en familie dat het goed gaat met jou, ze willen je helpen daar waar ze kunnen. Dit doe je tenslotte ook voor hun. Ongeacht het aantal keren dat zij hulp aan jou gevraagd hebben sta jij ook altijd voor hun klaar

Vul dit niet voor de ander in!

5: Niemand mij kan helpen

Waarom denk je dat jouw probleem of hulpvraag zo bijzonder is dat niemand jou kan helpen? Laat je eens verassen door de ervaring en de kennis van een ander. Staar jezelf niet blind op wat (blijkbaar) niet werkt als je het alleen doet. Als je niet geholpen wilt worden door bekende vraag dan hulp bij het vinden van de juiste ondersteuning.

6: Ik weet niet goed welke hulp ik nodig heb

Het is lastig hulp te vragen als je niet precies weet wie jou kan helpen. Hierom is hulp vragen aan anderen juist aan te raden, zij kunnen met jou meedenken en hebben wellicht andere, verhelderende ideeën over hulp dan jij.

7: Ik wil niet afhankelijk zijn van anderen

Wanneer je om ondersteuning of hulp vraagt kan je je afhankelijk voelen. Dit voelt dat weer als een zwakte.  Maak goede en duidelijke afspraken met elkaar wie wat doet zodat jij zelf in control blijft.

8: Ik voel me schuldig

Dit is geen gekke gedachten maar ook nergens voor nodig. Degene aan wie je hulp vraagt kan er altijd voor kiezen om nee te zeggen. Als degene jouw hulpvraag met een ja beantwoord kan je ervan uit gaan dat dit weldoordacht is.

9: Ik ben bang om een niet geholpen te worden

Natuurlijk kan iemand ook nee zeggen als je om hulp vraagt, dat recht heeft iemand. Dit betekend niet per definitie dat die persoon jou afwijst. Misschien heeft degene het nu te druk, of heeft  geen verstand van jouw hulpvraag. Door nee te zeggen biedt hij jou de kans op betere hulp.

Als je de vraag niet stelt kan je ook geen ja ontvangen.

10: Hulp vragen is duur

Als je een professional inschakelt moet je daarvoor betalen. Wanneer besluit je dat dit te duur is? Waar vergelijk je dit mee? Wat heeft deze klacht / hulpvraag je al gekost en wat zal het je nog meer kosten als je nu niet in jezelf investeert?

Machteloosheid

Machteloosheid. Dit is het gevoel wat ik op dit moment ervaar.
Op dit moment wordt mijn dochter geopereerd. Natuurlijk weet ik dat ze in goede handen is maar toch breekt mijn moederhart als ik haar onder narcose zie gaan.

Dit is de 2e operatie die ze ondergaat, de eerste is helaas niet goed gegaan. Dus mag ze vandaag naar een gespecialiseerd ziekenhuis. Ik ga er dan ook vanuit dat het deze keer goed gaat en dat het resultaat blijvend is.

Machteloos gevoel vanaf de zijlijn
Mijn situatie is natuurlijk niet bijzonder, ik weet dat ook jij je wel (meer dan) eens machteloos gevoelt hebt. Machteloos omdat je graag wilt dat iemand beter wordt, geen pijn of ongemak voelt en ervaart.

In de praktijk zie ik veel van deze voorbeelden. Mensen die zich machteloos voelen omdat een persoon van wie zij houden mentaal lijdt. Ze hebben al veel adviezen gegeven aan een hun en sommige adviezen zijn opgevolgd waarbij het resultaat wisselend is/ was maar niet blijvend. Anders waren ze nu verlost van deze mentale struggel.

Als je iets zelf niet ondergaat sta je altijd vanaf de zijlijn. Het is afwachten of de persoon in kwestie jouw advies op wilt / kan en gaat volgen. Ook al weet jij dat “dit” echt de oplossing is, zelf dan moet degene dat ook nog zo zien en ervaren. Dit maakt dat jij je machteloos voelt.

Machteloosheid bij jezelf
Je kan je natuurlijk ook machteloos voelen over je eigen situatie. Misschien is jouw situatie wel uitzichtloos! Je hebt alles al geprobeerd en niets lijkt te werken. Op advies van de huisarts ben je naar de POH GGZ doorverwezen, die kon niet zoveel met jouw complexe klachten dus werd je doorverwezen naar de psycholoog in een reguliere GGZ instelling. Daar kwam je op de wachtlijst en toen je uiteindelijk je intake gesprek had kreeg je te horen dat er een aantal verschillende behandelingen werden voorgesteld. Om te beginnen werd er EMDR geadviseerd, hiervoor kom je op een wachtlijst te staan die gemiddeld 6-9 maanden duurt! Op de tussentijd te overbruggen werd aangeraden om deel te nemen aan een groepsprogramma, hier is de wachttijd slechts ca. 3 maanden voor.

In de tussentijd moet je het zelf maar even uitzoeken en vooral rustig blijven en geen “vervelende” situaties opzoeken die jouw mentale klachten en onrust verergeren.

Je vrienden willen jou natuurlijk ook helpen, er is geadviseerd om naar de yoga te gaan, te gaan wandelen of te gaan zwemmen, zoek een hobby, ga naar de acupuncturist en er was ook iemand die heel veel baat heeft gehad bij hypnotherapie, maar dat moest degene wel zelf betalen.

Het einde van de wereld
Je begint dan maar met de adviezen die het makkelijkst zijn en het minste geld kosten, je gaat wandelen en af en toe sporten. Helaas helpt dit onvoldoende en de machteloosheid wordt steeds groter en je krijgt steeds meer het gevoel dat dit het einde van de wereld is. “waarom werk er nou niets bij mij, en bij een ander wel? Misschien ben ik niet te helpen en moet ik maar accepteren dat dit mijn leven is, pfff”.

Uit nood begin je dan maar met yoga. Maar dit is niets voor jou toch? “Bij yoga moet je lenig en slank zijn, en ik ben geen van beide”. Mega gespannen en zo stijf als een houten plank stap je ongemakkelijk de yogaschool in. Je komt in houdingen waarvan je niet weet hoe deze je ooit kunnen ontspannen, je krijgt er alleen maar meer last van. En dan die eind ontspanning. “Ga maar lekker liggen en sluit je ogen” hoor je de docent zeggen. Je vraagt je oprecht af hoe je dit kan doen, “al die mensen hier en dan ook nog eens mijn ogen sluiten ga ik echt niet doen, ik wil zien wat er gebeurt. Als ik mijn ogen sluit raak ik de controle kwijt en zie ik niet meer wat er gebeurt”.

Nadat je een paar keer de yoga geprobeerd hebt merk je toch dat dit iets voor je doet. “Thuis lukken al deze houdingen en oefeningen niet maar als ik bij de yoga ben merk ik dat ik iets meer kan ontspannen en loslaten”. Helaas is dat gevoel maar van korte duur want als je naar buiten stapt neemt het ongemakkelijke gevoel en het gevoel van spanning weer je hele lichaam en hoofd over.

Vol onrust bel je wederom naar de GGZ met de vraag of er al plek is voor de emdr of de groepstherapie. Eindelijk hoor je dat je volgende week mag starten met de groepstherapie. Je ziet weer een lichtpuntje.

Groepstherapie
De dag dat de groepstherapie start ervaar je gezonde spanning. “Dit gaat mij beter maken”, is het enige wat er in je hoofd omgaat. 2x per week ga je naar deze groepssessies maar je merkt dat het weinig doet. Het is een soort praatgroep en lijkt wel een lotgenotenschap. Het ene verhaal is nog schrijnender dan het andere. Vaak ga je met een zwaarder en deprimerender gevoel naar huis dan dat je die dan daar bent gekomen. Dus na een aantal weken komt de machteloosheid weer terug. Deze keer nog groter en zwaarder dan voorheen; “kon dat nog”?

Je vraagt een gesprek aan en verteld tegen de groepsleider dat dit niet werkt voor jou en je vraagt of er geen andere therapie is die ook wordt vergoedt vanuit de zorgverzekering. Je krijgt hier helaas geen positief bericht op terug. “Dit is de enige therapie die vanuit de verzekeraar vergoedt wordt, en u staat op de wachtlijst voor de trauma verwerking middels EMDR” krijg je te horen.

Je stopt dan ook maar weer met deze vorm van therapie….

Je raakt jezelf kwijt
Het is al heel lang geleden dat je vrolijk en vol energie in de ochtend te bed uit kwam, maar de laatste paar weken is dat gevoel alleen maar toegenomen. Je hebt nergens zin in, zit volledig in de ziektewet en je komt bijna niet meer buiten de deur. Je kan de schijn ook niet meer ophouden tegenover je kinderen. Die zien jou alleen maar huilen en op bed liggen, ze praten nog weinig tegen je want als ze dat doen schreeuw je vaak naar ze. Achteraf voel je je hier schuldig over en voel je je een waardeloze moeder….

Vrienden negeer je en je zorgt steeds minder voor jezelf. Je kookt bijna niet want je hebt geen honger en als je kinderen bij jou zijn probeer je wat lekkers te maken voor hun maar ook dat kost steeds meer moeite. “Wat heeft het allemaal nog voor zin, wie zal mij eigenlijk missen als ik er niet meer ben”? Met deze gedachten loop je steeds vaker rond en je bedenkt allerlei manieren om uit te leven te stappen.

Je wordt bang van je eigen gedachten en gaat weer naar de huisarts, mogelijk is er nog iets anders wat ik kan doen….

Verwijzing van de huisarts
Je doet (wederom) je verhaal bij de huisarts en die zegt dat je op de wachtlijst staat en dat zij verder niets anders kunnen doen. Ze hebben alles al geprobeerd en alle verwijzingen zijn al afgegeven.

Dan geeft de huisarts aan dat er nog iets anders is waarvan hij weet dat het kan helpen. Er wordt momenteel wetenschappelijk onderzoek naar gedaan en de eerste resultaten zijn heel positief. Natuurlijk wil je dat proberen, wat is het? Je merkt dat er weer een kleine opleving komt, er is toch nog hoop!
De huisarts verteld je over de onderzoeken naar hypnotherapie maar je krijgt ook te horen dat dit valt onder alternatieve geneeswijze en dat dit deels of niet vergoedt wordt door de zorgverzekeraar.

Is hypnotherapie de oplossing?
Thuis ga je op onderzoek uit, ze zoekt het hele internet af en dit lijkt de oplossing te zijn voor de mentale klachten die jij ervaart. Je belt die vriendin op die ooit heeft gezegd dat je hypnotherapie moet doen omdat het bij haar ook zo goed heeft geholpen. Na dit gesprek ben je nog enthousiaster en ga je opzoek naar een hypnotherapeut bij jou in de buurt.

Je komt op een site terecht van een therapeut die je aanspreekt en je plant een afspraak in. Tijdens dit gesprek worden al je vragen, twijfel en onrust weggenomen. Ja, dit is wat jij gaat doen.
“oja, nog een vraag, wat kost het eigenlijk”?
Als je hoort wat een traject kost blokkeer je. “Jeetje, dat is meer dat ik dacht. Dat heb ik nu niet”. Je spreekt af er even over na te denken en je gaat iets wat gedemotiveerd naar huis.

Wat kost de huidige situatie
De dagen en de weken verstrijken langzaam. Het bedrag wat je moet betalen bij de hypnotherapeut is zo hoog, en je weet niet of het werkt. Moet je dit dan wel doen? Is er niet iets anders wat de zorgverzekeraar zal vergoeden?
Je merkt dat je steeds verder weg zakt. Je kinderen hebben aangegeven vaker bij papa te willen zijn omdat het bij en met jou niet zo leuk (meer) is.

Je vraagt opnieuw een gesprek aan bij de hypnotherapeut en legt jouw twijfel voor. Daar wordt je de vraag gesteld wat de huidige situatie jou nu kost en wat het je al gekost heeft. “Tja, energie, frustratie, mijn nachtrust, mijn werk en de band met mijn kinderen, die raak ik nu ook kwijt”. De volgende vraag luidt “wat ben je van plan dit nog meer te laten kosten”? Tja, die vraag is lastiger te beantwoorden, eigenlijk niets. Ben het wel zat was het antwoord.

Nu pas valt het kwartje, dat je zelf verantwoordelijk bent voor je eigen succes en gezondheid. Je bedankt voor het gesprek en geeft aan in te willen stappen in een traject. We gaan wat dieper in op je vraagstukken en praten verder over de mogelijkheden. Over 3 weken plannen we de eerste sessie in!

Dit was een gesprek wat ik een paar jaar geleden heb gevoerd met een klant. Als je haar van te voren had gezegd dat de uitkomst van hypnotherapie zo geweldig zou zijn en een wereld van verschil zou maken had ze jou of mij mogelijk niet geloofd. Maar nu ze zelf heeft ondervonden dat afhankelijkheid van de reguliere zorg en de zorgverzekerde zorg haar niet verder kon helpen ging ze zelf opzoek en nam ze de regie over haar eigen leven weer terug.

Ondertussen is mijn dochter weer terug op de afdeling, nog een beetje dizzy en afwezig door de narcose maar heel blij dat alles goed gegaan is. Fijn dat ik nu weer zelf voor haar kan zorgen, ik voel me niet meer machteloos!

Aangesloten bij:

Discover more from Groei en Meer

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram